Uudised

Välispraktika Soomes 03. märts Markus Parv, Joosep Lett, Sander Johannes Pärna

Viibisime 02.02.2020-22.02.2020 Erasmus+ projekti raames välispraktikal Soomes Sastamala Sasky haridus- ja koolitusühing Vammala Ametikoolis. Koolis õpetatakse palju erinevaid erialasid, pagaritest mehaanikuteni.


Meie eriala on metall ning viibisime suurema osa metallilõikepinkide ja lehtmaterjali osakonnas, kus nägime asju mida pole varem näinud. Palju uut tehnoloogiat, vahendeid, töövõtteid, masinaid ning kuna kõik rääkisid soome keelt, saime ka oma keele oskust parandada. Sastamala on väike linn, kuid väikse linna kohta on siin palju ettevõtteid, koole, poode ning muud huvitavat.

Esimesel päeval oli kooli ja metalli masinatega tutvumine. Nende räägitud jutust oli aru saada, et kool on uhke oma varustuse üle. Meile näidati mitmeid erinevaid roboteid, 3D metalli printerit, mitmeid erinevaid metallilõike pinke ning paljud neist olid CNC pingid ehk automaatsed metallilõike pingid. Koolil oli väga palju erinevaid metallitöötlemise masinaid, mida meie polnud veel näinud. Alguses oli informatsiooni palju, mida korraga vastu võtta. Väga üllatav oli see, et kooli metalli osakonnas oli neil suur sponsor kohalik suur ettevõte Vexve, mis tegeleb klappide ja erinevate kraanide tegemisega ning on maailmas väga tuntud. Vexve ostis koolile roboti ning pingi, et õpilased saaksid õppida neid juhtima ning vastutasuks teeb kool neile detaile, mis minu arvates on suurepärane viis koolile ning ettevõttele. Kui robot ja CNC masin oli seadistatud siis polnud inimest sinna enam vaja. Robot võttis maast tooriku ning pani selle ise masinasse, kui CNC masin oli detaili valmis teinud, võttis robot selle sealt välja ning tõstis teisele alusele. Meile õpetati seal, kuidas robotile käsud anda, et ta teaks kuhu liikuda, kuidas liikuda, kust midagi võtta ja kuhu see panna. Tuli välja, et see on lihtsam kui arvasin ning natukese aja pärast kui olin robotiga harjutanud suutsin robotile valmis teha koodi, kuidas ta midagi tegema peab. Saime samuti õppida SolidWorks 3D joonestus programmi, millega pole varem kokku puutunud, kuid mis on meie erialas vägagi oluline asi. Kui joonis oli programmis valmis, saime selle 3D printeriga välja printida, mis oli samuti esmane kogemus. Esimest korda nägin ka metalli 3D printerit, mis prindib täpselt sama tugevuse ja kvaliteediga detaile nagu päris metallipink detaili töötlemisel, ainuke negatiivne külg on aeg - väikse detaili tegemine võttis umbes kaheksa tundi aega.

Meid viidi ekskursioonile kohalikesse ettevõtetesse. Üks ettevõtte oli spetsialiseerunud metallkonstruktsioonide tootmisele ja nende keevitamisele. Nad on teinud Helsinki sadamale rampe ning sildasid. Teine ettevõtte, kus käisime, tegi haigla voodeid. Ettevõtte oli suur hall ning täis erinevaid masinaid, mida me polnud varem näinud. Masinate rohkuse kohta oli väga vaikne ja rahulik keskkond, tegemist oli tuntud haiglavoodite ettevõttega ning üks voodi/laud maksis 10 000€ kuni 25 000€. Kahjuks ei lubatud pilte teha, kuna ettevõte oli just uued masinad ostnud ning keelati pildistamine. Kuigi meie eriala on metallilõikepingid, õpetati meile ka keevitust. Mina olin varem keevitusega kokku puutunud ning sain näidata mida oskan. Soome õpetaja ikka naljatas, et kas teeme keevitus eksami kohe ära ning saan paberid kätte. Teised said keevitamisega ka ilusti hakkama ning meiega oldi vägagi rahul.

Meie jäime välispraktikaga väga rahule. Saime palju uusi erialaseid teadmisi ning oleme kindlasti suure kogemuse võrra targemad. Inimesed on olnud meiega väga lahked ja toredad, õpilased on alati aidanud kui meil on abi vaja läinud ning saime teha tööd uute masinatega, mida meie koolis kahjuks pole. Suur tänu õpetajatele kes meiega Soomes viibisid ning Soome õpetajatele kes meid õpetasid. Välispraktika on silmaringi suurendanud nii tehnika kui ka kultuuri poolest. Soovitan kõigil teistel samuti võtta osa Erasmus+ projektist kui suurepärastest võimalustest ennast harida ning saada juurde uusi teadmisi ja kogemusi.

 

Metallilõikepinkidel töötaja eriala õpilased
Markus Parv
Joosep Lett
Sander Johannes Pärna

Meie eriala on metall ning viibisime suurema osa metallilõikepinkide ja lehtmaterjali osakonnas, kus nägime asju mida pole varem näinud. Palju uut tehnoloogiat, vahendeid, töövõtteid, masinaid ning kuna kõik rääkisid soome keelt, saime ka oma keele oskust parandada. Sastamala on väike linn, kuid väikse linna kohta on siin palju ettevõtteid, koole, poode ning muud huvitavat.


Esimesel päeval oli kooli ja metalli masinatega tutvumine. Nende räägitud jutust oli aru saada, et kool on uhke oma varustuse üle. Meile näidati mitmeid erinevaid roboteid, 3D metalli printerit, mitmeid erinevaid metallilõike pinke ning paljud neist olid CNC pingid ehk automaatsed metallilõike pingid. Koolil oli väga palju erinevaid metallitöötlemise masinaid, mida meie polnud veel näinud. Alguses oli informatsiooni palju, mida korraga vastu võtta. Väga üllatav oli see, et kooli metalli osakonnas oli neil suur sponsor kohalik suur ettevõte Vexve, mis tegeleb klappide ja erinevate kraanide tegemisega ning on maailmas väga tuntud. Vexve ostis koolile roboti ning pingi, et õpilased saaksid õppida neid juhtima ning vastutasuks teeb kool neile detaile, mis minu arvates on suurepärane viis koolile ning ettevõttele. Kui robot ja CNC masin oli seadistatud siis polnud inimest sinna enam vaja. Robot võttis maast tooriku ning pani selle ise masinasse, kui CNC masin oli detaili valmis teinud, võttis robot selle sealt välja ning tõstis teisele alusele. Meile õpetati seal, kuidas robotile käsud anda, et ta teaks kuhu liikuda, kuidas liikuda, kust midagi võtta ja kuhu see panna. Tuli välja, et see on lihtsam kui arvasin ning natukese aja pärast kui olin robotiga harjutanud suutsin robotile valmis teha koodi, kuidas ta midagi tegema peab. Saime samuti õppida SolidWorks 3D joonestus programmi, millega pole varem kokku puutunud, kuid mis on meie erialas vägagi oluline asi. Kui joonis oli programmis valmis, saime selle 3D printeriga välja printida, mis oli samuti esmane kogemus. Esimest korda nägin ka metalli 3D printerit, mis prindib täpselt sama tugevuse ja kvaliteediga detaile nagu päris metallipink detaili töötlemisel, ainuke negatiivne külg on aeg - väikse detaili tegemine võttis umbes kaheksa tundi aega.

Meid viidi ekskursioonile kohalikesse ettevõtetesse. Üks ettevõtte oli spetsialiseerunud metallkonstruktsioonide tootmisele ja nende keevitamisele. Nad on teinud Helsinki sadamale rampe ning sildasid. Teine ettevõtte, kus käisime, tegi haigla voodeid. Ettevõtte oli suur hall ning täis erinevaid masinaid, mida me polnud varem näinud. Masinate rohkuse kohta oli väga vaikne ja rahulik keskkond, tegemist oli tuntud haiglavoodite ettevõttega ning üks voodi/laud maksis 10 000€ kuni 25 000€. Kahjuks ei lubatud pilte teha, kuna ettevõte oli just uued masinad ostnud ning keelati pildistamine. Kuigi meie eriala on metallilõikepingid, õpetati meile ka keevitust. Mina olin varem keevitusega kokku puutunud ning sain näidata mida oskan. Soome õpetaja ikka naljatas, et kas teeme keevitus eksami kohe ära ning saan paberid kätte. Teised said keevitamisega ka ilusti hakkama ning meiega oldi vägagi rahul.

Meie jäime välispraktikaga väga rahule. Saime palju uusi erialaseid teadmisi ning oleme kindlasti suure kogemuse võrra targemad. Inimesed on olnud meiega väga lahked ja toredad, õpilased on alati aidanud kui meil on abi vaja läinud ning saime teha tööd uute masinatega, mida meie koolis kahjuks pole. Suur tänu õpetajatele kes meiega Soomes viibisid ning Soome õpetajatele kes meid õpetasid. Välispraktika on silmaringi suurendanud nii tehnika kui ka kultuuri poolest. Soovitan kõigil teistel samuti võtta osa Erasmus+ projektist kui suurepärastest võimalustest ennast harida ning saada juurde uusi teadmisi ja kogemusi.

 

Metallilõikepinkidel töötaja eriala õpilased
Markus Parv
Joosep Lett
Sander Johannes Pärna