Lingirada: Võrumaa Kutsehariduskeskus > Uudised > Kuidas taaskasutada plastikpudeleid?

 
 

Kuidas taaskasutada plastikpudeleid?

 

logo2-noback_v2 Norway_grants

05. mail 2014 toimus Võrumaa Kutsehariduskeskuses plastpudelite taaskasutamise töötuba projekti “Designing Environmental Thinking in Vocational Education” raames. Töötoas sai meisterdada plastpudelitest lillevaase. Töötoast võtsid osa ka Tilsi Lastekodu kasvandikud. Töötuba juhendas Eve Schmeiman.

plastik_2 plastik_1 plastik_3

Plastiku taaskasutamisega on võimalik säästa 88% energiat võrreldes sellega, kui valmistada materjali algsest toormest.

Ameerika Ühendriikides kasutatud ning kokku kogutud plastikpudelitest piisaks, et valmistada kett, mis ulatuks 4 korda ümber maakera.

Plastikjäätmete taaskasutusel purustatakse ja granuleeritakse plastik ning sellest toodetakse uusi plastesemeid, näiteks prügikaste, kilekotte, ehitusmaterjale ja muid pakendeid. Pudelid kogutakse muudest materjalidest eraldi, pudeleid sorteeritakse eraldi ka värvi järgi. Kokku kogutud pudelitelt eemaldatakse võõrkehad, nagu näiteks etiketid, seejärel pudelid purustatakse ning alles jäävad väikesed plastikhelbed. Helvestatud plastikut kasutatakse PET-kiudmaterjalide tootmisel. Pudelitest saab toota uusi pudeleid, torusid ja teisi ehitusmaterjale, kuid toiduainetööstuses pakendamiseks seda kasutada enam ei saa.

Eestis kokku kogutud plastikust pudelid (karastusjookide PET-pudelid) pestakse puhtaks, purustatakse ning saadud helvesmaterjal läheb müügiks teistesse riikidesse. Väike kogus taaskasutatud plastikust kasutatakse ka Eestis pakendite valmistamiseks. Lisaks pudelitele kogutakse Eestis ka pakkekilet ümbertöötluse eesmärgil. Teisi kilesid ei koguta, kuna saadud kogused oleksid liiga väikesed ning materjalid erinevad.

FAKTE:

 • Aastas toodetakse maailmas:
  • 170 miljonit tonni plastikuid
  • raisatakse 10 kg plastpakendeid inimese kohta
 • Igas minutis võetakse maailmas kasutusele miljon uut kilekotti.
 • Euroopas pakendatakse 50% toodetest plastpakenditesse (sellest 46% kile, 27% plastpudelid).
 • Igal aastal hukkub miljon merelindu ja –looma, kes on plastmassjäätmeid või –tükikesi toiduks pidanud või neisse takerdunud.
 • Kilekotid ja plastpudelid lagunevad looduses:
  • õhu käes 20 aastaga väikesteks tükkideks
  • täielikult 500-1000 aastaga/mitte kunagi

Sildid: ,

Kommenteerimine on suletud

Vabandame, kuid sellele postitusele ei saa jätta kommentaare.

Pildikesi galeriist

svjatavatra_006 svjatavatra_011 rammumees2013-039 IMGP4188

Arhiiv